شهر بابك

اذهب الى الأسفل

شهر بابك

پست من طرف shima في 20/9/2008, 12:44

سلام شهر بابكي ها مخصوصا بعضي ها ترسناك
avatar
shima
.
.

تعداد پستها : 704
Join date : 2008-07-23
آدرس پستي : shima_kh3@yahoo.com

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: شهر بابك

پست من طرف shima في 20/9/2008, 12:48

قدمت و سابقه تاريخي شهربابكدر مورد سابقه تاريخي شهربابك و قدمت و بناي آن بايد گفت تا قبل از حدود سال ۲۱۰ ميلادي و پيش از روزگار ساساني اطلاع چنداني در دست نيست اما نكته مسلم آن است كه قدمت تاريخي شهربابك به قبل از روزگار ساساني كه اطلاعات مختصري از آن در دست داريم مي رسد .

در مورد اين اطلاعات بايد به آثار باستاني اطراف شهربابك همچون نام توابع و روستاهاي آن مانند مهرگرد٬شمشيرگرد٬روزبه آباد٬بوذرجمهر ٬ كوشك مردان٬ و كوشك برزي و ديگر نامهايي كه از دوران باستان به يادگار مانده و همه نامهاي وزراء و سلاطين ايراني دوران ساساني را بر خود دارند و همچنين مي توان به آثار و آتشكده ها و قصرهايي كه در اطراف شهر باقي مانده اشاره كرد .

علاوه بر اينها براي بيان قدمت تاريخي شهربابك قبل از روزگار ساساني بايد به سابقه روستاي تاريخي ميمند اشاره كرد . زيرا بسياري از مورخين و باستان شناسان سابقه بناي اين قريه را به قبل از تاريخ نسبت مي دهند ولي آنچه مسلم است بايد روزگار قدرت و شهرت اين شهر را به دوران ساساني و از هنگام به قدرت رسيدن بابك بوسيله اردوان پسر نرسي كه او را به حكومت شهربابك منسوب كرد نسبت داد . بنا براين از اين هنگام ( يعني از حدود سنه ۱۹۰ ميلادي ) بابك به تجديد بناي شهربابك پرداخت ٬

در هر حال در روزگار ساسانيان چنانكه از بررسي تاريخ به دست مي آيد شهربابك شهري قابل توجه و در خور ملاحظه ي حكومتها بوده است ٬ خصوصاْ كه بابك سمت روحاني هم در دين زرتشت داشته و از اين تاريخ يعني دوران حكومت بابك ٬ شهربابك مركز دارالحكومتي ساساني قرار گرفت و رونقي بسزا يافت و چون شاهان ساساني پس از آباداني هر شهري نام خود را بر آن مي نهادند از اين پس شهربابك بدين نام خوانده شد كه هنوز هم باقي است .
avatar
shima
.
.

تعداد پستها : 704
Join date : 2008-07-23
آدرس پستي : shima_kh3@yahoo.com

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: شهر بابك

پست من طرف shima في 20/9/2008, 12:50

آثـــــار تاريخــــي شهربابـــك :

دهكده صخره اي ميمند: روستاي باستاني ميمند در3۸كيلومتري شهرستان شهربابك در استان كرمان قرار دارد . ميمند، هزاره هاي پيش توسط ساكنان آن در دل كوه حفر شده است. ساكنان اين روستاي تاريخي هنوز با وجود گذشت چند هزار سال از ساخت آن در درون خانه هایی زندگي مي كنند كه پنجره و دودكش ندارد ساكنان اين روستا داراي آداب و رسوم خاص هستند و در زبان و گويش آنها هنوز كلمات پهلوي ساساني ديده مي شود. اين روستا در منطقه ويژه از نظر طبيعي جاي گرفته است. استکوچيرو ماتسورا مدير کل يونسکو: اهميت منظر فرهنگي روستاي تاريخي ميمند به خاطر آثار تاريخي دست نخورده در طول تاريخ است .

اين روستا هفتمين منظر فرهنگي_طبيعي و تاريخي جهان است كه جايزه مركوري را دريافت كرده استاين روستا نه تنها يك ميراث چند هزارساله را در خودش حفظ كرده است بلكه مجموعه اي از همزيستي بين طبيعت، معماري، سنت، تاريخ، فرهنگ و نحوه زيست مردم را به لحاظ ميراث تاريخي و فرهنگي درخودش به يادگار گذاشته است.

ميمند: داراي 400 خانه و بيش از 2000 اتاق است. هر كيچه يا كوچه 17 اتاق دارد. بقاياي آتشكده در آن ديده مي شود
avatar
shima
.
.

تعداد پستها : 704
Join date : 2008-07-23
آدرس پستي : shima_kh3@yahoo.com

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: شهر بابك

پست من طرف shima في 20/9/2008, 18:32

شهربابك يكي از شهرستانهاي تاريخي استان كرمان ميباشدكه در فاصله ۲۴۰ كيلومتري از مركز استان قرار دارداين شهرستان در مسیر جاده ترانزیت تهران - بندرعباس و در ابعاد نزدیکتر بین یزد و سیرجان واقع شده است . وجود آثار تاریخی همچون شهر صخره ای میمند با بیش از ۴ هزار خانگی سنگی دستکند که در دل کوهستان کنده شده قدمت شهربابک را به ۱۲۰۰۰ سال قبل می رساند این شهرستان در گذشته شهری آباد و به روایتی محل تولد بابک بنیانگذار سلسله ساسانی بوده مراجعه به اسناد تاریخی حکایت از ویرانی این شهر بر اثر حوادث طبیعی ٬ جنگهای مختلف ٬ هجوم اعراب ٬ افغانها و مغولها دارد . اما نکته جالب توجه این است که این شهر علیرغم تحمل تمام سختی های و ویرانیهای گذشته و پس از هر بار ویرانی مجددا توسط مردمان سخت کوش آن بنا شده و پس از هر ویرانی همچون حمله مغولها و افغانها شهری جدید برروی ویرانهای شهر قدیم بنا شده است . وهرگاه که تاریخ و تمدن در ایران اهمیت پیدا کند کاوشگران آثار تمدن های قدیم را از دل خاک بیرون خواهند آورد . گرچه تا کنون بسیاری از آثار تاریخی این شهرستان توسط سودا گران تاریخ ایران به تاراج رفته و خواهد رفت .

این شهرستان : داراي ۲ شهر ، ۲ بخش و ۸ دهستان و ۸۲۸ آبادي با جمعيتي بالغ بر ۱۰۳ هزار نفرمي باشد از لحاظ تعيين حدود سياسي شهربابك ازشمال به يزد و انار٬از جنوب به سيرجان٬ ازمشرق به رفسنجان ٬ از غرب به يزد و فارس محدود است و ارتفاع آن از سطح دريا ۱۸۴۵ متر مي باشد . مساحت شهربابك را قبل از واگذاري هرات و مروست به يزد و راويز به رفسنجان در سال ۱۳۵۹ ۱۸۰۰۰ كيلومتر مربع و مساحت امروز شهربابك حدود ۱۳۰۰۰ كيلومتر مربع برآورد كرده اند كه حدود ۴۰٪ مساحت منطقه را نواحي كوهستاني و ۶۰٪ بقيه را دشت ها و كويرها پوشانده اند . بخش هاي شهربابك عبارتند از بخش مركزي و بخش دهج و دهستانهاي كوهستاني عبارتند از خبر٬جوزم٬مدوارات ٬ پاقلعه٬ميمند وسه دهستان استبرق٬خورسند٬و خاتون آباد در دشت واقع شده اند . شهربابك از شهرستانهاي سردسير استان كرمان مي باشد كه در ماههاي آذر ٬دي و بهمن داراي حـداقل دما مي باشد ودر ماههاي خرداد٬تير ٬ مرداد و شهريور داراي حداكثر دما مي باشد . ميزان كل بارندگي ساليانه ۱۶۰ ميلي متر مي باشد تقريبا بيش از نيمي از جمعيت شهرستان در مراكز شهري و بقيه در روستاها سكونت دارند. مردم شهربابك متدين ، انقلابي ، خونگرم ، صميمي و با فرهنگ و مهربان و سخت كوشند تقديم 367 شهيد و ۷۵۵ جانباز و۵۳نفر آزاده و بيش از ۳۰۰۰ رزمنده در طول هشت سال دفاع مقدس همراه با جوانان علاقه مند به تحصيل ، وجود متخصصين تحصيل كرده و فرهيختگان بي شمار در رشته هاي گوناگون حكايت از هوش و استعداد سرشار شهربابكيها دارد . بطوريكه پزشكان و مهندسين شهربابكي در استان وديگر نقاط كشورعزيزمان ايران از جايگاه عالي برخوردار مي باشند .
avatar
shima
.
.

تعداد پستها : 704
Join date : 2008-07-23
آدرس پستي : shima_kh3@yahoo.com

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: شهر بابك

پست من طرف Abolqasem في 28/9/2008, 02:39

آفرین این شد
شیما خانم ا زاطلاعات مفیدی که فرستادید ممنونیم .
avatar
Abolqasem
.
.

تعداد پستها : 520
Join date : 2008-07-06
Age : 37
آدرس پستي : afatemi@gmail.com

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد