روستاي استبرق ( مزارع )

مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي اذهب الى الأسفل

روستاي استبرق ( مزارع )

پست من طرف NedA في 24/9/2008, 16:24

در مورد نام و وجه تسميه اين روستا كه « مزارع » هم ناميده ميشود ؛ بايد گفت استبرق به معناي دشت سفيد ومحل نور و نيايش بوده است يعني جايگاهي كه زرتشتيان براي شكر گزاري نيايش هاي خود گردهم مي آمده اند . لذا قريب به يقين علت نامگذاري آن تحت عنوان استبرق اين بوده است كه دشت سفيدي كه امروزه به « ريگ سفيد » موسوم است واقع ميباشد . هر چند كه اين واژه در لغت به معناي پارچه سفيد و نيز نام گياهي در منطقه گرمسيري هم آمده ؛ اما علت نامگذاري ديگر آن به مزارع شايد به اين دليل بوده است كه مراتع حاصلخيز آن براي كشاورزي و دامپروري مناسب بود و آن را بدين نام ناميده اند.

در مورد تاريخچه اين روستا قبلا در بخش تاريخي شهربابك به نكاتي اشاره شد؛ اما اين محل بنا بر آنچه از شواهد و قراين اطراف بر مي آيد يكي از روستاهاي باستاني شهربابك بوده است زيرا در روزگار ساساني در نزديكي آن دو كوشك به نامهاي « كوشك مردان » و« كوشك برزي» قرار داشته كه گويا بيشتر مقر سلاطين و تفريحگاه آنان در بهار و تابستان بوده كه در دشتهاي وسيع و سر سبز آن به شكار گورخر مي پرداخته اند ؛ و امروزه ما در جنوب استبرق محلي به نام « گود بهرام » داريم كه گفته اند شكار گاه بهرام گور بوده است.

اين مطلب آخرين بار توسط NedA در 24/9/2008, 16:25 ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.

کان درد به صدهزار درمان ندهم

NedA
admin
admin

تعداد پستها : 2687
آدرس پستي : neda_mi_61@yahoo.com

خواندن مشخصات فردي http://persianjk.lifeme.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: روستاي استبرق ( مزارع )

پست من طرف NedA في 24/9/2008, 16:25

اين روستا به علت همجواري با « ني ريز» از آن منطقه مهاجريني هم داشته است كه در تاريخ شهربابك معروف بوده اند . از اين مهاجران فارسي بايد به گروهي از فاميل رستمي كه از طايفه « طلا بيگي »و از زرگران فارسي بوده اند اشاره كرد. آنان از منطقه اي در ني ريز به نام « هرگون » به شهربابك مهاجرت كرده اند و « رستم » رئيس اين خاندان به سبب رشادتي كه داشته مورد دوستي و توجه خوانين شهربابكي قرار ميگيرد ودراستبرق سكونت مي گزيند.

رستم پس از سكونت ابتدا زني از منطقه پاريز و خانواده آل سعدي ميگيرد كه از او صاحب دو پسر و يك دختر مي شود . اما بعدها براي مستحكم كردن قدرت خود در ميان طوائف شهربابك زن ديگري از طائفه عطااللهي كه يكي از كانونهاي قدرت آن روز شهربابك بوده اند ميگيرند . او از اين زن كه دختر « نور علي » بوده ؛ صاحب پسري به نام « موسي بيگ » ميشود كه پس از مرگ وي جانشين او ميگردد.

بنابر اين گروهي از فاميل رستمي در استبرق از اعقاب رستم و از زرگران فارسي هستند كه با « آربزهاي » منطقه« پشتكوه » ني ريز خويشاوندي نزديكي دارند .
بنابر اين گروهي از فاميل رستمي در استبرق از اعقاب رستم و از زرگران فارسي هستند كه با « آربزهاي » منطقه« پشتكوه » ني ريز خويشاوندي نزديكي دارند .

NedA
admin
admin

پست من طرف NedA في 24/9/2008, 16:27

نگارنده منصور عزيزي

نگارنده( منصور عزيزي) كه خوداز اهالي اين روستا هستم ؛ براي اينكه حق مطلب را ادا كرده باشم بايد بگويم هر چند كه اولين چوب را از دست استاد و معلم بزرگوارم « ميرزا ابوالفضل ظاهرنيا » نوش جان كردم و او بو كه حرف « الف» را به من آموخت اما من معلمان ديگري هم داشتم كه در واقع حق استادي به گردنم دارند . يكي مادر بزرگم «گل بي بي » كه برايم مادر ي دلسوز و مهربان بود و مراكه پسري بازيگوش بودم نصيحت ميكرد تا درس بخوانم و شعري برايم ميخواند كه هنوز صدايش در گوشم است :

قلم گفتا كه من شاه جهانم قلمزن را به دولت ميرسانم

و شايد اين قلم؛ همان قلمي باشد كه من براي نوشتن افكار و ايده هاي خود بكار ميبرم .

دومين معلم من علي رستمي معروف به « علي حسين » بود .اين مرد بزرگ كه سواد خواندن و نوشتن نداشت ؛ اما كوله باري از دانش و آگاهي و معرفت و انسان دوستي و دلسوزي با خود به همراه داشت كه بسياري را مجذوب سخنان و گفتار شيرينش ميكرد كه به قول حافظ شيرازي براي اين معلم مكتب نرفته بايد گفت :

نگار من به مكتب نرفت و خط ننوشت به غمزه مسئله آموز صد مدرس شد

اما آنچه از سخنان نغز و شيرين اين مرد خوش بيان و شيرين سخن مرا موثر واقع شد و هرگز فراموش نميكنم اين بود كه او در يكي از شبهاي بلند زمستان و در پاي اجاق پدر بزرگم كه سر و سودايي با قصه شنيدن داشت قصه شيرين راز« انا الحق » منصور حلاج را شنيدم ؛ قصه اي كه مرا شيفته عرفان و مطالعه كرد و حكايتي كه با همه قصه هايي كه خوانده و شنيده بودم بسيار متفاوت بود و جذبه خاصي به من بخشيد.در استبرق از ميان اهل ذوق و ادب و شعر و شاعري نام كسي را كه بيشتر شنيدم و مردم اين روستا دو بيتي هاي طنز آميز او را زمزمه ميكردند ؛ شخصي به نام «امير محمد » بوده كه در اواخر دوره قاجاريه زندگي ميكرده و طبع شعري طنز گونهاي داشته كه همين مسئله باعث جاودانگي اشعار او در ميان مردم اين روستا شده است . چنانكه نقل ميكنند؛ وي كه از طريق فروش نمك زندگي ميكرد ؛ روزي با يكي از دوستانش به نام« باقر» براي آوردن نمك ميرود و در بازگشت باقر به نيت معامله الاغش با الاغ امير شروع به تعريف از الاغ خودميكند كه چنين و چنان است : و در اثناي اين تعريف و تمجيد ناگهان پاي الاغ باقر به سوراخي ميرود و واژگون ميشود بطوريكه بار نمك بر ز مين ميريزد امير در حال آن وضع را با دو بيتي خود چنين بيان ميكند :

خداونـــدا ببين اين بــــــــاقر و رو همـي ميـــكرد تعــــــريف خرو رو

خرو خورد بر زمين لنگش هوا شد نمك پاشون به اين گودال سياه شد

در هر حال شغل مردم اين روستا به دليل مراتع خوب «ريگ سفيد » در بهار دامپروري و گله داري و در تابستان كشاورزي بوده است بنا بر اين زندگيشان در بهار احشام داري و در تابستان گله داري و در پائيز و زمستان ده نشيني بوده اما امروزه با اينكه گله داري رونق سابق را ندارد .ولي سنت احشام داري اگر بهار خوبي باشد كم و بيش ادامه دارد و گاه در دشت بزرگ «ريگ سفيد » اغل ها و پلاس هايي را مي توان يافت.

منبع: کتاب تاریخ و فرهنگ شهربابک نوشته استاد منصور عزیزی

NedA
admin
admin

پست من طرف NedA في 30/9/2008, 12:39

[img][/img]