حصاروئيه

اذهب الى الأسفل

حصاروئيه

پست من طرف Abolqasem في 1/12/2008, 03:37

حصاروئيه
نام اين روستا كه از لغت « حصار »و « بارو» گرفته شده است گفته اند : روزگاري سر باز خانه اسماعيليه با باروهاي محكم بوده كه در مشرق شهربابك و فاصله پانزده كيلومتري آن واقع شده است مردمانش بافاميل قائيني از طائفه اسماعيليه و به قولي از اسماعيليان مهاجرخراسان و حدود قا ئنات به اين منطقه ميباشند . علت مهاجرت آنان از خراسان نزديكي و همجواري با مركز امامت اسماعيليه در شهربابك بوده است . لذا آنان ابتدا در محله « قطب آباد » امروزي كه متصل به دارالحكومه بوده سكونت داشته اند . اما بعدها وپس از مهاجرت آقا خان به هندوستان برخي از انان به دليل كم شدن نفوذ اسماعيليه درمركز شهر و آزار و اذيت از طرف برخي از متعصبان به اين روستا كوچ ميكنند كه گفته ميشود برخي ديگر در همان محله مانده و مجبور به تغيير مذهب خود ميشوند كه اين گروه امروزه هم فاميل قائيني دارند .

روستای حصاروئیه با آنکه در منطقه ای گرم و خشک واقع شده ٬اما دارای چندین نقطه کوهستانی می باشد٬که جذابیت خاصی به این منطقه داده است. از جمله کوههای معروف این منطقه می توان به کوه حصاروئیه٬هفت کوه٬پیر قوچان و کوه دو سر اشاره کرد که هر ساله در ایام نوروز پذیرای علاقمندان زیادی از گردشگران به این روستا می باشد.هفت کوه طولانی ترین و بلند ترین کوه این روستا است که در میا رشته کوههای آن چاهی به نام چاه قند(چاه قندو) وجود دارد که در تمام روزهای سال پر از آب بوده و به خصوص در فصل بهار اگر بارندگی منطقه مناسب باشد آب چاه سر ریز می شود. این قضیه یکی از پدیده های نادر در این حوالی می باشد . از آنجا که مدتی چاه قند به عنوان پناه گاه و محل اسکان موقت خانواده ی آقاخان اول بوده این محل از احترام خاصی در بین مردم این روستا برخوردار است.

روستاي حصاورئيه به همت چند تن از فرزندان اين ديار صاحب چند تــارنگاشت فارسی و انگلیسی مي باشد كه به معرفي اين روستا و ارائه اخبار و گپ و گفتگو درباره روستا مي پردازند شما مي توانيد با آدرسهای زير به اين تارنگاشتها سر بزنيد
www.hasaroiye.blogsky.com
www.hesaru.cast.ir
www.hesarooyeh.wetpaint.com
www.360.yahoo.com/injahasaroo


avatar
Abolqasem
.
.

تعداد پستها : 520
Join date : 2008-07-06
Age : 37
آدرس پستي : afatemi@gmail.com

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد