روش صحيح مسواک زدن

اذهب الى الأسفل

روش صحيح مسواک زدن

پست من طرف آفتاب في 3/1/2009, 18:17

روش صحیح مسواک زدن :

1) همیشه هنگام مسواک زدن از یک فک شروع کرده (بالا یا پایین تفاوتی ندارد) و پس از تمیز کردن تمام دندان های موجود در آن فک به سراغ دندان های فک مقابل بروید.

2)همیشه هنگام مسواک زدن از دندان های انتهای یک فک شروع کرده و به تدریج و به صورت منظم تک تک دندان ها را تمیز نمایید تا به انتهای دیگر همان فک برسید. در مسواک زدن نامنظم و پراکنده که مسواک در فک بالا و پایین سمت راست و چپ دهان بدون ترتیب خاصی حرکت می کند همیشه تعدادی از دندان ها جا افتاده و تمیز نشده باقی می مانند. لازم به تذکر است که تعیین نوع مسواک بعهده دندانپزشک می باشد.

3)با توجه به اندازه مسواک بهتر است دندان ها را دو تا دو تا یا سه تا سه مسواک نماییم. هر دندان دارای یک سطح جونده، دو سطح طرفی و دو سطح بین دندانی می باشد که بایستی تمام این سطح ها با دقت و به طور کامل تمیز شوند. تمیز شدن سطح های بین دندانی با کمک مسواک های عادی مقدور نبوده و بایستی در این نواحی از نخ دندان یا مسواک های مخصوص بین دندانی استفاده نمود.

4) در روش باس که بهترین روش جهت تمیز کردن دندان ها می باشد موهای مسواک با زاویه ۴۵ درجه (نسبت به محور طولی دندان ها) روی سطح لثه قرار گرفته وموهای مسواک داخل شیار لثه قرار می گیرد و مسواک با حرکت لرزشی بصورت جلو- عقب حرکت می کند. بایستی دقت کرد که در مسواک زدن فقط دندان ها تمیز نمی شوند بلکه لثه نیز تمیز شده و ماساژ می خورد. این حرکت برای هر دو دندان حداقل باید ۱۰ بار تکرار شود تا مطمئن شویم که پلاک میکروبی از آن سطح به طورکامل برداشته شده است.

5) پس از تمیز شدن اولین قسمت (دو دندان اول)، بایستی سراغ دو دندان مجاور رفت و همان کار را تکرار نمود و این کار را با تمیز شدن کامل مابقی دندان های آن فک ادامه داد. پس از تمیز شدن سطح بیرونی دندانها بایستی سطحهای داخلی آنها را با همان روش تمیز کرد. سپس باید سطح جونده دندان ها را با حرکات رفت و برگشت مسواک به طرف جلو و عقب تمیز نمود.

6)سپس، پشت آخرین دندان های هر چهار طرف دهان را به دقت تمیز می نماییم. سطح داخلی دندان های جلو در فک بالا و پایین جداگانه مسواک زده می شوند. مسواک زدن صحیح با روش فوق که روش ساده ای نیز می باشد حداقل ۵ – ۱۰ دقیقه زمان می برد. بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی ثابت می باشند بایستی علاوه بر مسواک عادی خود از مسواک های مخصوص ارتودنسی نیز استفاده نمایند.

بیمارانی که تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند ولی برای جبران آنها اقدامی نکرده اند بایستی دقت مضاعفی بخرج دهند تا سطح ها کناری دندان های مجاور محل بی دندانی بطور کامل تمیز گردد و چون در اکثر موارد تمیز کردن این سطح ها با مسواک عادی امکان پذیر نمی باشد لذا بایستی از مسواک های تک مویی یا Unituft استفاده نمایند.
با کمک این مسواک ها می توان کناره های جانبی دندان ها را به خوبی تمیز نمود. گاهی بیمار توانایی تمیز کردن تمام سطح های دندان های خود را ندارد. بخصوص در مواردی که روکش های متعدد در دهان وجود دارد، در این موارد می توان از دستگاه هایی استفاده نمود که آب را با فشار زیاد به اطراف و روی دندان ها پرتاب می کند.
__________________

_________________
هرآنچه که تو خواهی

آفتاب
مدير ارشد
مدير ارشد

تعداد پستها : 2501
Join date : 2008-06-29
Age : 34

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: روش صحيح مسواک زدن

پست من طرف Mohammad في 3/1/2009, 22:52

واقعا کی حوصله داره اینجوری مسواک بزنه؟
avatar
Mohammad
.
.

تعداد پستها : 1341
Join date : 2008-10-03

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد