روستاهاي تاريخي

مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي اذهب الى الأسفل

روستاهاي تاريخي

پست من طرف NedA في 15/7/2008, 13:12

NedA
admin
admin

تعداد پستها : 2687
آدرس پستي : neda_mi_61@yahoo.com

خواندن مشخصات فردي http://persianjk.lifeme.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: روستاهاي تاريخي

پست من طرف NedA في 15/7/2008, 13:14

ميمند روستايي صخره‌اي با مردماني با روح نرم و لطيف، روستايي ‌دستكند با چند هزار سال قدمت يادآور ايامي است كه انسانها خدايان خود را در بلنداي‌كوهها جستجو ميكردند و كوه مظهر صلابت و قدرت و الهه عزم و اراده و ايمان تلقي مي‌شد. اين بناي دستكند باستاني، بي‌گمان از نخستين سكونتگاه‌هاي بشري در ايران به شمار مي‌رود، دوراني كه هنوز ايرانيان مهرپرست بودند و كوهها را مقدس مي‌شمردند، اعتقادي كه بعدها نيز جلوه تاريخي و مذهبي داشت و همانگونه كه حضرت موسي(ع) در كوه طور به عبادت و عبوديت مي‌پرداخت و پيامبرگرامي اسلام نيز در غار و كوه حرا به پيامبري مبعوث گرديد. به هر تقدير چند هزار سال پيش از اين، انسانهايي با تيشه عشق و همت و حميت و با اراده و عزمي‌راسخ، فرهادگونه دل سنگ‌ها را شكافتند و يادگاري را به جا گذاشتند كه امروزه پس از گذشت ساليان همچنان نماد عزم و اراده و اقتدار اجداد ايراني به‌شمار مي‌رود . هنوز كسي واقف نيست كه اين مجموعه به دست چه كساني بوجود آمده و انگيزه اين مردمان از احداث چنين بناهايي چه بوده، اما انگيزه مردمان آن زمان بسيار مورد اهميت قرار دارد، چون در آن زمان و با آن وسايل ابتدايي، آفرينش چنين مجموعة با عظمتي با معماري بي‌نظير فابل تحسين است. عده‌اي از محققين نيز معتقدند كه مهرپرستان از غارهايي كه با دست در دل‌كوه كنده‌اند فقط براي عبادت و دفن مردگان استفاده مي‌كردند و بعد از مدتي بنا به اضطرار ناشي از‌آب و هوا و يا هر عامل محيطي مؤثر ديگري، اين غارها را براي سكونت برگزيده‌اند. آئين مهرپرستي قبل از ظهور آئين‌زرتشت در ايران رواج داشته و تا مدتها پس از ظهور وي نيز ادامه داشته‌است. ميمند به دليل استحكام دفاعي در طول تاريخ كمتر دستخوش تحولات كالبدي و اجتماعي شده است و بيشترين تغيير در آن مربوط به چند دهة اخير مي‌باشد. اين تمدن در ابتدا برگرفته از آئين‌مهرپرستي و بعد از آن آئين‌زرتشت بوده‌است. در زمان ساسانيان شهربابك به عنوان زادگاه بابك سرسلسلة ساساني مورد توجه خاص آنها بوده‌است. پس از ظهور اسلام و ورود آن به ايران مردم ميمند كه به آئين‌زرتشتي معتقد بودند به اسلام گرويده و مذهب شيعه را پذيرا گشتند
NedA
admin
admin

تعداد پستها : 2687
آدرس پستي : neda_mi_61@yahoo.com

خواندن مشخصات فردي http://persianjk.lifeme.net

در همين رابطه ...

پست من طرف Abolqasem في 9/8/2008, 19:05

شايد باور نكنيد در روزگاري كه آسمان خراش ها هر روز سر به فلك مي كشند، هنوز هم مردماني در ميان صخره ها و سوراخ هاي كوه زندگي مي كنند. حفره هايي سه هزار ساله كه جاي تيشه هاي سازندگان آن پس از سال ها باز هم قابل رويت است.
روستاي باستاني ميمنددر 35 كيلومتري شهر بابك و در 285 كيلومتري كرمان واقع شده است. معماري اين روستا در حقيقت نيروي اسرارآميزي است كه قدرت هنري انسان هاي سه هزار سال پيش را بازگو مي كند. روستايي سه هزار ساله كه هنوز هم مي توان حركت و زندگي را در درون آن ديد. در واقع در ميمند تاريخ را از درون استوانه هايي نگاه مي كنيم كه ما را پاورچين، پاورچين به درون مي خواند.
ميمند در منطقه اي كوهستاني با آب و هوايي خشك، با زمستان هايي بسيار سرد و بارندگي كم جاي گرفته است. گفته مي شود نام ميمند از «مي بند» به معناي گلاب گيري گرفته شده است. گويا در گذشته در اين منطقه گلاب گيري انجام مي شده است.
از دیدنیهای اين روستا مي‌توان به دست كنده‌هايي مشتمل بر حمام، حسينيه، مسجد، مدرسه و بيش از ‪ ۴۰۰‬واحد مسكوني با دو هزار اتاق اشاره كرد كه در دوره‌هاي مختلف تاريخي با دستان هنرمند ساكنان سخت كوش آن به گونه‌اي حيرت آور در دل كوه كنده شده و در رديف‌هاي دو و پنج تايي بر روي هم قرار گرفته است.
حفره ها به دالان هايي راه دارند، كوچه مانند با شيبي تند كه در گويش محلي به آن «كيچه» مي گويند. در سمت راست كيچه يك اتاق و در سمت چپ آن يك اتاق ديگر به منظور آغل گوسفندان و انبار وجود دارد. يك اتاق هم در رو به روي راهرو ديده مي شود كه معمولا براي نشيمن از آن استفاده مي كنند. نشيمن اتاقي است بي نور و بي پنجره با سقفي به ارتفاع دو متر و مساحتي نزديك به 16 تا 20 متر مربع. در وسط اتاق نشيمن اجاقي به چشم مي خورد كه براي گرم كردن خانه و تهيه غذا از آن استفاده مي شود.
ديوارها سياهي دود اجاق را سال هاست كه بر تن خود حس مي كنند. در هر كيچه با توجه به امكان بستر تپه از 3 تا 6 اتاق ستون دار وجود دارد كه هيچ كدام داراي دودكش و پنجره نيستند و از آنجايي كه كندن بستر تپه، كاري بسيار سخت بوده در اينجا، با تنوع فضايي چنداني رو به رو نيستيم.
خانه هاي روستاي ميمند به علت شيب دره ميمند به صورت آپارتماني چهار يا پنج طبقه هستند، آپارتماني كه از داخل آن هيچ راه پله اي به خانه بالا و پايين راه ندارد و براي رفتن به خانه هاي ديگر بايد از كيچه خارج و از راه پله خارجي به كيچه وارد شد.
در حال حاضر بيش از 142 نفر در ميمند ساكن هستند و يك سوم از 375 كيچه روستا؛ متروكه است. تاريخ ساخت روستاي ميمند به طور حتم به پيش از پيدايش فلز باز نمي گردد زيرا ساخت روستايي در دل كوهي از سنگ هاي رسوبي و سخت بدون ابزار فلزي امكان پذير نبوده است. همچنين حفاري هاي باستان شناسي كه در اين روستا صورت گرفته است نشان مي دهد كه اين روستا از سه هزار سال پيش مسكوني بوده است ولي هنوز به طور دقيق قدمت روستا شناسايي نشده است.
ساختن خانه ها در ميمند با نوع زندگي دامداري و ايلياتي روستاييان در گذشته و امروز ارتباط تنگاتنگ دارد، اين حفره ها ساكنان روستا را از سرما، غارت و حمله حيوانات درنده حفاظت مي كنند.
ساكنان امروز ميمند، زندگي در درون اين حفره ها را كه يادآور زندگي گذشتگان است دوست دارند و ويژگي بزرگ اين روستاي تاريخي كه آن را در مقابل روستاهاي ديگر صخره اي دنيا منحصر به فرد مي كند وجود جريان حيات در ميان صخره ها و كيچه هاي آن از هزاران سال پيش تاكنون است.
شغل اصلي ساكنان روستاي ميمند دامداري است آنها در چهار ماه اول سال به دشت ها و منطقه مي روند و در آنجا به دامداري مي پردازند و در چهار ماه دوم سال به باغداري مشغول مي شوند و بالاخره در چهار ماه پاياني سال كه هوا بسيار سرد است به روستا و درون كيچه ها باز مي گردند. در اصل روستاي ميمند روستايي زمستاني است كه هشت ماه از سال خالي از سكنه است.
در گذشته ساكنان روستا در چهار ماه پاياني سال در روستا و در درون حفره ها به ساخت و توليد صنايع دستي مي پرداختند اما متاسفانه هم اكنون اين شغل رونق خود را از دست داده است. صنايع دستي روستاي ميمند متنوع و شامل نمدمالي، فرش بافي، گليم بافي، ريسندگي، سبدبافي و ... است كه متاسفانه هم اكنون تنها به برخي از آنها پرداخته مي شود.
تنها هنرهاي سنتي و دستي روستا رو به فراموشي نيست بلكه آداب و رسوم روستاييان ميمند نيز رو به فراموشي مي رود. البته طي چند سال گذشته با توجه به پروژه ملي سامان دهي و حفظ روستاي تاريخي ميمند در سازمان ميراث فرهنگي به رونق و هم به جمعيت روستا افزوده شده است.
Abolqasem
.
.

تعداد پستها : 520
آدرس پستي : afatemi@gmail.com

خواندن مشخصات فردي

رد: روستاهاي تاريخي

پست من طرف NedA في 29/11/2008, 15:17

دلتون بسوزه ببينيد ما چه جاهاي داريم

[img][/img]

کان درد به صدهزار درمان ندهم