همه چيز درباره لاغري (دارو هاي ضد چاقي)و ايروبيک

اذهب الى الأسفل

همه چيز درباره لاغري (دارو هاي ضد چاقي)و ايروبيک

پست من طرف navid في 8/7/2009, 20:25

داروهاى ضد چاقی موادى هستند كه به منظور افزایش سرعت كاهش وزن ساخته شده‌اند.

این داروها ممكن است قرص‌هاى كاهنده وزنی باشند كه با نسخه پزشك تجویز مى‌شوند و قبل از فروش یا كاربرد آنها، باید مجوز بهداشتى لازم را كسب كنند یا داروهایى باشند كه بدون نسخه به فروش مى رسند مانند مكمل هاى غذایى كه نیازى به نسخه ندارند.


داروهاى ضد چاقی چگونه عمل مى‌كنند؟


بیشتر داروهاى ضد چاقی از طریق مهار اشتها اثر مى كنند، اما برخى از آنها از راه افزایش احساس پُرى و سیرى پس از غذا خوردن عمل مى كنند.

گروهی از داروهای ضد چاقی به "مهاركننده هاى لیپاز" معروفند. این داروها اشتها را مهار نمى‌كنند، بلكه از جذب چربى در بدن جلوگیرى مى كنند مثل داروى ارلیستات.

داروهاى كاهنده وزن اغلب براى مصرف كوتاه مدت هستند. داروهاى كاهنده وزن كه با نسخه تجویز مى شوند، نیاز به تایید بهداشتى دارند، حال آنكه داروهایى كه بدون نسخه به فروش مى رسند، نیازى به آن ندارند.
بیشتر داروهاى ضد چاقی تنها براى مصرف موقت ساخته شده‌اند و بیشترین تاثیر خود را زمانى نشان مى‌دهند كه مصرف آنها با تغییر در سایر شیوه هاى زندگى همراه باشد. به همین ترتیب داروهاى ضد چاقی كه بدون نسخه به فروش مى رسند، از اثر بخشى كوتاه مدت برخوردارند.


پزشک چه وقت داروی ضد چاقی تجویز می‌کند؟


بهترین راه کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش منظم است. اما اگر شما جزو افرادی باشید که برای کاهش وزن تلاش می‌کنید و اضافه ‌وزن برای شما مشکلات پزشکی ایجاد کرده باشد، داروهای کاهنده وزنی که پزشک تجویز می‌کند، ممکن است به شما کمک کند.

پزشک شما در صورتی که این معیارها را داشته باشید، ممکن است به دارو درمانی برای شما اقدام کند:

• سایر روش های کاهش وزن در شما موفق نباشد.

• ضریب توده بدنی (BMI) به عنوان معیار چاقی در شما بالاتر از 24 باشد و شما دچار عوارض پزشکی چاقی مانند دیابت، فشار خون بالا یا قطع تنفس در هنگام خواب باشید.

• BMI شما بالاتر از 30 باشد.

در حال حاضر تنها دو دارو برای کاهش وزن بوسیله "سازمان غذا و داروی آمریکا" مورد تأیید قرار گرفته‌اند:

• سیبوترامین (Meridia): این دارو با تغییر مواد شیمیایی در مغز باعث می‌شود شما به سرعت احساس سیری کنید. اما این دارو نیز قرصی معجزه‌‌‌آسا نیست.

بررسی‌ها نشان دهنده آن است که پس از یک سال، مصرف‌کنندگان سیبوترامین به طور متوسط 5 کیلوگرم بیشتر از افرادی که رژیم غذایی کم‌ کالری به همراه دارونما مصرف می‌کردند، وزن کم کردند. عوارض جانبی این قرص از جمله شامل افزایش فشار خون ، سردرد ، خشکی دهان ، یبوست و بی خوابی است.

• ارلیستات (Xenical): این دارو از جذب چربی در روده شما جلوگیری می‌کند. چربی جذب نشده با مدفوع خارج می‌شود. میانگین کاهش وزن یا این دارو در حد متوسطی است - یعنی حدود سه کیلوگرم پس از یک سال.

عوارض جانبی این دارو شامل اجابت مزاج‌های مکرر و حاوی چربی است. از آنجایی که اورلیستات مانع جذب برخی از مواد مغذی می‌شود، پزشک شما ممکن است برای شما مولتی‌ ویتامین تجویز کند.

در حال حاضر دوز پایین‌تر این دارو با نام Alli در آمریکا بدون نسخه فروخته می‌شود و به عنوان مکمل رژیم غذایی و ورزش برای کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد.


داروهای جدید ضد چاقی


داروهای ضد چاقی دیگری هم در مراحل مختلف تولید و عرضه قرار دارند. از جمله می‌توان به گروه داروهای مهار کننده گیرنده‌های کانابیس در مغز اشاره کرده کرد که با مهار اشتها باعث کاهش وزن می‌شوند. از داروهای این گروه می‌توان به اكومپلیا (Acomplia) با نام ژنریك ریمونابانت (rimonabant) ساخت شركت سانوفی - آونتیس اشاره کرد که در بازارهای اروپایی موجود است. داروی اكومپلیا به خصوص برای سیگاری‌هایی كه از افزایش وزن پس از ترك سیگار نگرانند، می‌تواند مفید باشد.

این دارو همچنین خطر بیماری قلبی را در مبتلایان به دیابت نوع 2 كه به درمان‌های استاندارد پاسخ نمی‌دهند كاهش می‌دهد.


موارد مصرف داروهاى ضد چاقی


درمان چاقى: به لحاظ نظرى، كاربرد اصلى داروهاى كاهنده وزن در درمان افرادى است كه به شدت چاق بوده و اضافه وزن ایشان خطرات زیادى براى سلامتى آنها دارد.

درمان چاقى شامل مجموعه اى از درمان هاى مربوط به كنترل وزن مانند تعدیل رژیم غذایى، تغییر عادات،گرفتن مشاوره و برنامه‌ریزى براى ورزش و همچنین مصرف داروهاى كاهنده وزن است.

در واقع داروهاى كاهنده وزن در درمان چاقى باید با فعالیت جسمى و بهبود رژیم غذایى همراه باشند تا كاهش وزن و حفظ آن در سطح مطلوب در درازمدت امكان پذیر باشد.

كاهش عمومى وزن: مشتریان داروهاى كاهنده وزن را فقط افراد چاق تشكیل نمى دهند. طرفداران رژیم غذایى و كاهش وزن و كارخانه هاى داروسازى، به شكل فزاینده‌اى داروهاى كاهنده وزن را وسیله اى مطلوب و كارآمد براى كاهش وزن قلمداد مى‌كنند.

چه كسى مى تواند آنها را سرزنش كند؟ ساخت این داروها، كار سودآورى است. همچنان كه در سال 1996 مشتریان آمریكایى بیش از سیصد میلیون دلار فقط براى خرید "دكس‌فن‌فلورامین" خرج كرده اند و فروش داروهاى "متابولیف" و "هربالیف" هم كمتر از این نبوده است.

نكته در اینجاست كه مادامى كه در مورد چاقى یك تفكر همگانى وجود دارد و همه آن را ریشخند مى‌كنند و تا زمانى كه افراد چاق با رفتارهاى تبعیض آمیز مواجه هستند، مشتریان به دنبال یك "قرص جادویى كاهنده وزن" خواهند بود و بازار این داروها داغ باقی خواهد ماند.

دکتر زهرا عباسپورایروبیک ، لاغری ، تناسب اندام و آب كردن شكم
کاهش چربي‌هاي اضافي شکم
Fitness
ده قاعده اصلی برای لاغری

کارشناسان تغذیه برای کسانیکه دوست دارند لاغر شوند ، ده قاعده مهم را خاطر نشان مینمایند . اگر از این قواعد و اصول پیروی نمائید ، خلاصی یافتن از وزن اضافی تان کار زیاد سختی نخواهد بود . این ده قاعده طلائی بدین شرح میباشند :

1- در لاغری هیچگاه هدفهائی که رسیدن و تحقق آنها امکان پذیر نبوده و یا رسیدن به آنها سخت است را انتخاب نکنید . خود را هیچگاه برای رسیدن به وزنی خاص متمرکز نکنید . باید چنین قبول کنید که یکی دو کیلو اضافی ایرادی ندارد .

2- هر زن لاغری جذاب نیست . اگر هدف شما از لاغر شده اینست که بیش از پیش جذاب بنظر برسید باید این نکته را فراموش نکنید که جذاب بنظر رسیدن تنها با لاغری ارتباط ندارد و فاکتورهای دیگری را نیز میطلبد .

3- فکر نکنید که با گرفتن رژیم غذائی شکل عمومی بدن شما تغییر خواهد یافت . بعد از لاغری بدن شما کمی لاغر تر و نحیف تر از گذشته دیده خواهد شد . مطمئنا با گرفتن رژیم غذائی سینه ها و باسن شما کوچکتر خواهد شد ولی تناسب اندام بهم نمیخورد .

4- میزان کالری که در طول روز دریافت مینمائید را کم کم کاهش دهید . برای کم بودن میزان چربی غذاهایتان توجه لازمه را مبذول دارید . هیچگاه سبزیجات و میوه جات را از رژیم غذائی خود کم نکنید .

5- هیچگاه هدفتان لاغر شدن در کوتاه مدت نباشد . از اینرو اگر دوست دارید بعنوان مثال در ماههای گرم سال و یا در روزی خاص لاغرتر بنظر برسید باید برای آن از ماهها قبل برنامه ای خاص را بمورد اجراء بگذارید . رژیم های غذائی تک غذائی میتواند به اراده ، تغذیه و سلامتی شما ضربه بزند . با رژیم غذائی مناسب روزانه 1200 الی 1500 کالری مواد غذائی مصرف کرده و مرتبا ورزش نمائید .

6- برای دوری از بازگشت به وزنی که با رژیم های غذائی از دست داده اید ، تغذیه سالم را بصورت عادت غذائی خود درآورید . مقدار سبزیجات و میوه جات در رژیم غذائی را افزایش داده و از میزان قند ، گوشت ، چربی و نان وشیرینی جات بکاهید .

7- کار حساب کردن کالری مواد غذائی را با بیحوصلگی انجام ندهید . در آشپزخانه خود ترازوئی قرار داده و تمام مواد غذائی را بر اساس لیست کالری مواد حساب کنید . ولی در اینکار نیز لطفا مبالغه نفرمائید .

8- ورزش را فراموش نکنید . اگر انجام نرمش و ورزش را دوست نداشته و یا اینکه بهنگام ورزش دلتان گرفته و خسته میشوید ، بیشتر حرکاتی که دوست دارید را تکرار نمائید . مثلا میتوانید هفته ای سه بار با ترانه ای که دوست دارید برقصید .

9- هر روز بر روی تراز خودتان را وزن نکرده و به اینکار عادت نکنید . هفته ای یکبار آنهم با لباسهائی یکسان و در ساعت مشخص خودتان را وزن کنید .

10- میتوانید هر چه در طول روز میخورید را یادداشت کنید و اگر از رژیم غذائی که گرفته اید راضی نباشید یادداشت خود را مرور کرده و اشتباهتان را بیابید . این مقایسه میتواند تمرینات بعدی را هدایت کند .

ما می‌توانيم جمعيت جهان را از نظر تناسب اندام افراد آن، ‌به 3 قسمت تقريباً مساوی تقسيم كنيم: يك سوم چاق، يك سوم لاغر و يك سوم دارای اندام مناسب. بنابر اين پديده چاقی یا لاغری، پديده‌ای طبيعی به حساب می‌آيد.
اگر بتوانيم سيستم سوخت و ساز بدن را درك كنيم علت اين پديده را نيز می‌توانيم درك كنيم. خداوند متعال، ‌بدن انسان را با دقتی فوق‌العاده ساخته و نه تنها كل محاسبات لازم را برای سلامتی او در نظر گرفته، به منظور تأمين انرژی لازم برای ادامه اين زندگی، سيستم های دقيقی خلق كرده است.
انرژی لازم برای تأمين نيازهای بدن انسان از خوراكی ها دريافت می‌شود. اگر انرژی دريافتی به اندازه انرژی مورد نياز بدن باشد، وزن آن شخص ثابت می‌ماند‌ و اگر اين انرژی بيش از انرژی مورد نياز بدن باشد، بدن پس از دريافت نياز خود،‌ انرژی باقيمانده را به ذخيره ای برای روزهای قحطی تبديل می‌کند. اين ذخيره معمولاً به صورت بافت چربی در مناطق مختلف بدن باقی می‌ماند و باعث افزايش وزن می‌شود.
حال اگر انرژی دريافتی شخصی كمتر از نياز او باشد،‌ بدن مجبور است برای تأمين بقيه نياز خود از اين انرژيهای ذخيره شده (چربيهای انباشته در بدن)‌ استفاده كند. در صورت عدم وجود ذخائر چربي،‌ بدن نياز خود را از سوزاندن بافتهای ديگر خود تهيه خواهد كرد. وضعيت تأمين نياز بدن به گونه‌ای است كه حتی در بعضی حالتهای قحطی و رژيمهای نادرست، بدن برای تأمين نياز خود از بافتهای حياتی و مهم مثل قلب، ‌كليه، كبد و غيره استفاده می‌كند كه باعث كاهش وزن می‌شود.
بنابراین لاغری دليل بسيار روشنی دارد و با رفع اين دليل به راحتی می‌توان به وزن ايده‌آل رسيد و از سلامتی كامل و اندامی مناسب بهره برد.

ژن ولاغری و چاقی

آيا چيزی به نام ژن چاقی و ژن لاغری وجود دارد؟
خير؛ چون مي‌دانيم كه ژنها غير قابل تغييرند. مثل ژن رنگ پوست، يا چشم. ما نمي‌توانيم ژنها را تغيير دهيم، چون ژنها داخل سلولهای بدنند و از اجداد و نياكانمان به ما منتقل شده‌اند. از آنجا كه چاقی و لاغری تغييرپذير است، هيچ كدام ژن محسوب نمي‌شوند.

اگر ژن چاقی و لاغری وجود ندارد، چرا گاهی همه اعضای برخی خانواده‌ها چاق، يا برعكس،‌ همه لاغرند؟
رفتارهای انسانها طبق قواعد ژنتيك است. هر فردی ژنهای رفتاری خاص خود را از نياكان خود دريافت مي‌کند و به ارث مي‌برد. يكی از اين ژنهای رفتاري، ‌ژن رفتاری خوراكی است كه در خانواده‌ای با ژن رفتاری پرخوري، باعث چاقی افراد خانواده، در خانواده‌ای ديگر با رفتار معتدل در تغذيه، باعث خوش‌اندامي‌، و نهايتاً در خانواده‌هائی با رفتار عدم تمايل به خوردن يا نفرت از غذا، سبب لاغری افراد مي‌شود.
دو خانواده را در نظر بگيريد كه در يكي، همگی لاغر و در ديگری همگی چاق هستند. فرض كنيد يك جعبه شيرينی در يخچال خانه هر دو خانواده وجود دارد.
چه بسا در خانواده لاغرها تعداد زيادی از قطعات شيرينی پس از چند روز خراب شده، روانه‌ سطل آشغال شود؛ زيرا پدر يا مادر خانواده مي‌گويند شيرينی را برای بچه‌ها خريده‌اند. بچه‌ها نيز هر يك بهانه‌ای مي‌آورند: يكی مي‌گويد: ميل ندارم؛ دومی مي‌گويد: الآن سير هستم؛ سومی مي‌گويد: حوصله ندارم. چهارمی مي‌گويد: باشد برای فردا و پنجمی … خلاصه هر يك، طوری از خوردن طفره مي‌رود.
ولی در خانواده چاقها، وقتی پدر از سر كار برميگردد، مي‌بيند جعبه ‌شيرينی هم نيست و نابود شده است! بچه‌ها شيرينی را خورده‌اند و جعبه خالی را در سطل آشغال انداخته‌اند. اين خانواده رفتار بخور بخور را به ارث برده‌اند و هر كدام كه در يخچال را باز كرده‌اند، يك قطعه از شيرينی خورده‌اند. اينها چاقی را به ارث نبرده‌اند، رفتار «اگر ديدی بخور»، يا اضافه خوردن را به ارث برده‌اند كه سبب چاقی مي‌شود.
بنابراين، فرق زيادی بين رفتار‌ و ژن وجود دارد. اگر ژن چاقی يا ژن لاغری وجود داشت، هيچ اميدی به كاهش يا اضافه وزن نداشتيم، ولی چون رفتار افراد قابل كنترل است، به راحتی مي‌توان لاغرها را چاق و چاقها را لاغر كرد.

_________________
www.katibe.iowoi.org
avatar
navid
مدير تالار فيلم و سينما
مدير تالار فيلم و سينما

تعداد پستها : 1514
Join date : 2009-04-18
Age : 25
آدرس پستي : navidbestboys2007@yahoo.com

خواندن مشخصات فردي http://www.katibe.iowoi.org

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: همه چيز درباره لاغري (دارو هاي ضد چاقي)و ايروبيک

پست من طرف آفتاب في 9/7/2009, 11:31

منطورم این بود که چیکار کنیم چاق بشیم

_________________
هرآنچه که تو خواهی

آفتاب
مدير ارشد
مدير ارشد

تعداد پستها : 2501
Join date : 2008-06-29
Age : 34

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: همه چيز درباره لاغري (دارو هاي ضد چاقي)و ايروبيک

پست من طرف navid في 9/7/2009, 15:16

آهان باشه دستم رسید چشم
avatar
navid
مدير تالار فيلم و سينما
مدير تالار فيلم و سينما

تعداد پستها : 1514
Join date : 2009-04-18
Age : 25
آدرس پستي : navidbestboys2007@yahoo.com

خواندن مشخصات فردي http://www.katibe.iowoi.org

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: همه چيز درباره لاغري (دارو هاي ضد چاقي)و ايروبيک

پست من طرف SAADAT في 9/7/2009, 19:18

نويد تو كه لالايي بلدي پس چرا خودت خوابت نمي بره
avatar
SAADAT
.
.

تعداد پستها : 1481
Join date : 2008-12-12
Age : 26
آدرس پستي : saadat_1370@yahoo.com

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد