10شايعه بزرگ تاريخ وب

اذهب الى الأسفل

10شايعه بزرگ تاريخ وب

پست من طرف arash في 19/8/2009, 11:26

صدها سال است که انسان ها به پخش شايعه مي پردازند . در بعضي موارد براي اهداف خاص و در موارد ديگر تنها براي شوخي و سرگرمي . در سال هاي اخير با گسترش اينترنت و به خصوص انفجار اشتراک اطلاعات با وب 2 و ابزارهايي مثل يوتيوب و توييتر پخش شايعه و قابل باور کردن آن بسيار آسان تر شده است .

در اين مطلب به 10 شايعه بزرگ تاريخ وب که خيلي ها در سراسر جهان آن ها را باور کرده بودند مي پردازيم .

1 – هيولاي مونتاک (2008)در جولاي سال 2008 انتشار مقاله اي در روزنامه محلي مونتاک واقع در نيويورک به همراه يک عکس منجر به پخش شايعه هيولاي مونتاک شد . در اين مقاله جنازه موجودي عجيب و ترسناک نشان داده مي شد که به گفته اين روزنامه در سواحل مونتاک پيدا شده بود . نکته جالب اينجاست که اگر چه صحت اين موضوع هيچ وقت تاييد نشد ، اما هيچ خبر و اطلاعيه اي هم در نفي آن منتشر نشد و هنوز هم هيچ کس نمي داند که آيا اين موجود ترسناک واقعاً وجود داشته و در اين صورت چه اسمي مي توان براي آن گذاشت ؟ يک راکون ؟ يک لاک پشت دريايي بدون لاک ؟ يا يک سگ بوکسور !

2- – چگونه آيپادتان را با يک پياز شارژ کنيد (2007)يکي از خنده دار ترين شوخي هاي وبي را سايت Household Hacker پخش کرده است . اين سايت فيلمي را در يوتيوب منتشر کرد که نشان مي داد چطور مي توان يک دستگاه آي پاد را تنها با يک پياز شارژ کرد ! نکته جالب اين بود که آنقدر در اين ويديو دلايل علمي و منطقي براي اين موضوع بيان مي شود که در نگاه اول کاملاً باور پذير است و به همين دليل بود که اين آموزش در ده ها روزنامه به چاپ رسيد و کلي از ملت آيپاد هايشان را به پياز وصل کردند . اما بعد از گذشته يک هفته اين سايت نوشت : سر کار بودي داداش!

لينک ويديو در يوتيوب ( مي دانيد که يوتيوب چيز شده است )


3 – پري شهر دربي (2006)Dan Baines انگليسي به عنوان دروغ اول آوريل سال 2006 در سايتش نوشت که توانسته لاشه يک پري را پيدا کند و حاضر است که آن را در eBay به فروش برساند . ظاهراً پري قلابي Dan زيادي خوب ساخته شده بود ، چون سايتش به راحتي 20000 ويزيتور پيدا کرد و حتي بعد از اينکه اعلام شد اين پري قلابي است Dan ايميل هايي دريافت مي کرد مبني بر اينکه بهتر است قبل از اينکه نفرين پري او را بگيرد جنازه اش را طي مراسمي به خاک بسپارد !

4- دختر 15 ساله يوتيوب (2006)در سال 2006 دختري به ظاهر 15 ساله شروع به انتشار سري ويديوهايي کرد که در آنها خيلي ساده درد و دل و از زندگي سختش با والديني با عقايد عجيب و غريب مذهبي تعريف مي کرد . اين سري ويديوها ناگهان به شدت محبوب شدند و با اينکه 2 ماه بعد معلوم شد که ساختي و داراي فيلمنامه هستند و حتي اسم بازگير نوجوان هم معلوم شد ( جسيکا رز ) تا اواخر سال 2008 همچنان جزو پر بازديد هاي يوتيوب باقي ماندند .

لينک کانال مخصوص اين سري ويديو در يوتيوب

5- تلويزيون گوگل (2007)شايعه تاسيس تلويزيون گوگل سال هاست که بگوش مي رسد . بنابرين تعجبي نداشت که وقتي مارک اريکسون باهوش ويديويي بسيار خوش ساخت به نام چطوري به سرويس بتاي تلوزيون گوگل دسترسي پيدا کنيم منتشر کرد ، ملت موبه مو آموزش او را اجرا کردند و البته به باقالي ها راهنمايي شدند ! با وجود اينکه تلويزيون گوگل وجود خارجي ندارد ، ولي سايتي به نام HULU ساخته شد که بطور شگفت آوري به ويديوي منتشر شده توسط مارک شبيه است .

لينک ويديو در يوتيوب


6- بيل گيتس به شما همينطوري پول مي دهد ( 2007 )اين درست است که بيل گيتس از طريق کمپاني بيل و مليندا گيتس در سراسر جهان به مردم کمک رساني و کار هاي خيريه انجام مي دهد ، اما شايعه اي که در صورت فوروارد کردن يک سري ايميل مربوط به مايکروسافت به حساب شما پول واريز مي شود به هيچ وجه صحت نداشت . ماجرا از اين قرار بود که ايميل هايي به دست ملت مي رسيد که مايکروسافت و Aol در حال تست يک برنامه جديد رديابي ايميل هستند و به حساب کساني که اين ايميل را به دوستانشان فوروارد کنند بسته به تعداد فوروارد پول واريز مي کند . جالب اينکه ماجرا هنوز هم ادامه دارد و عده اي همچنان مشغول فوروارد کردن اين ايميل هستند !

7 – عنکبوت هاي غول پيکر در عراق (2004 )اين ماجرا هم از طريق يک ايميل شروع شد . به اين ترتيب که در آن از مردم خواسته مي شد که براي سربازان آمريکايي در عراق دست به دعا بردارند . نه بخاطر اينکه جنگ خطرناک است يا آنها از خانوادشان دور هستند بلکه بخاطر عنکبوت هاي غول پيکر ماقبل تاريخ که در بيابان هاي عراق به سربازان حمله مي کنند . اين شايه البته به صورت خيلي محدودتر در جنگ اول خليج فارس در سال 1993 ساخت شده بود که در آن بيان مي شد که اين عنکبوت ها 25 مايل در ساعت سرعت دارند. مي توانند 10 ها متر در هوا بپرند و مي توانند تا 10 اينچ طول داشته باشند.
ماجرا از آنجا قابل باور شد که همراه اين ايميل عکسي هم بود که سربازي را در حالي که يکي از اين عنکبوت ها را در دست داشت نشان مي داد. جالبتر اينکه اين عنکبوت ها واقعاً وجود دارند اما نه به بزرگي و وحشتناکي که در عکس نشان داده مي شد .بلکه اين زاويه خاص عکس بود که عنکبوت زبان بسته را اينقدر ترسناک نشان مي داد !

8- سگ هرکولي (2007)در سال 2007 عکسي منتشر شد که در آن سگي به اسم هرکول ، با وزني مادل 282 پوند و اندازه اي تقريباً برابر يک اسب نشان داده مي شد . گرچه اين عکس فوتوشاپي بود اما جالب اينکه قبلاً سگي به همين نام به عنوان بزرگترين سگ جهان معرفي شده بود و همين باعث باور پذير شدن عکس شد. اما بطور مسلم اين هرکول ، اون هرکول نبود !

9- جنازه بزرگ پا (2008)سال گذشته 2 شايعه پران ! حرفه اي کفرانس مطبوعاتي به راه انداختند و در آن عکسي از جنازه يک بزرگ پا نشان دادند . شدت پخش اين شايعه و عکس در سطح وب به قدري بود که حتي شبکه CNN هم به آن پوشش خبري داد . يک علاقه مند ساده هم 50000 دلار براي خريد اين بزرگ پا به شايعه پراکنان پرداخت و تنها بسته بزرگي از يخ دريافت کرد . يکي از دو شايعه پران که پليس بود از کار اخراج و نفر ديگر هم دادگاهي شد !

10 – نسخه وطني : دختري که به کانگورو تبديل شد (1386)اما در نسخه وطني پخش شايعه وبي ، حدودا 2 سال پيش بود که هرچه سايت پربازديد داراي لينکدوني و حتي چند سايت خبري معتبر ، خبر و عکسي را منتشر کردند مبني بر اينکه دختر هلندي که براي لجبازي با مادر مسلمانش به قرآن او اهانت کرده بود بلافاصله آتش گرفته و به موجودي عجيب شبيه کانگورو تبديل شده و در حال حاضر در بيمارستاني در هلند بستري است !
بحث راجع به اين ماجرا در فروم ها و حتي محافل غير مجازي به شدت بالا گرفته بود تا اينکه در نهايت معلوم شد موجود نشان داده شده در اين عکس ، مجسمه ايست که در يک نمايشگاه هنرهاي تجسمي در هلند نگهداري مي شود .
avatar
arash
مدير بخش ورزشي
مدير بخش ورزشي

تعداد پستها : 997
Join date : 2009-01-21

خواندن مشخصات فردي http://www.arash-v.blogfa.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: 10شايعه بزرگ تاريخ وب

پست من طرف navid في 19/8/2009, 15:48

مرسی خیلی جالب بود
avatar
navid
مدير تالار فيلم و سينما
مدير تالار فيلم و سينما

تعداد پستها : 1514
Join date : 2009-04-18
Age : 25
آدرس پستي : navidbestboys2007@yahoo.com

خواندن مشخصات فردي http://www.katibe.iowoi.org

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد